Klimatyzacja w biurze jest ważnym elementem pod względem komfortu pracy. Jest to system, który reguluje poziom temperatury i wilgotności powietrza w celu zapewnienia optymalnego środowiska pracy. Klimatyzacja w biurze to nie tylko luksus, ale także ważny element wpływający na zdrowie i samopoczucie pracowników. Dzięki jej regulacji poziomu temperatury oraz wilgotności powietrza, możemy zapewnić sobie komfort pracy i wydajność w wykonywaniu zadań. Warto pamiętać, że odpowiednio dostosowana klimatyzacja nie tylko wpłynie na nasze samopoczucie, ale także poprawi jakość pracy w naszym zespole. Dlatego każde biuro, które dba o swoich pracowników, powinno dysponować sprawnym systemem klimatyzacji.

Jakie korzyści przynoszą klimatyzatory biurowe?

W czasach, gdy zmiany klimatyczne sprawiają, że lata stają się coraz cieplejsze, dostosowanie środowiska pracy do tych nowych warunków to niezbędny krok, aby zadbać o komfort i wydajność pracowników. Klimatyzacja biurowa dostarcza wiele korzyści i powinna być rozważana przez każdą firmę, która chce uczynić swoją przestrzeń pracy bardziej przyjazną dla swoich pracowników.

Lepszy komfort pracy

Jednym z najbardziej oczywistych korzyści, jakie niesie klimatyzacja, jest poprawa komfortu pracy. Dobrze zaprojektowane i prawidłowo działające klimatyzatory utrzymują temperaturę pomieszczenia na stałym, optymalnym poziomie, co pozwala ludziom pracować wydajniej.

Zmniejszenie stresu termicznego

Wysokie temperatury mogą prowadzić do stresu termicznego pracowników, czego objawami są bóle głowy, bezsenność, obniżone reakcje i osłabienie koncentracji. Klimatyzacja biurowa zmniejsza te objawy, zabezpieczając zespół przed przegrzewaniem organizmu.

Poprawa jakości powietrza

Właściwie funkcjonujące klimatyzatory nie tylko obniżają temperaturę, ale także filtrują powietrze. To oznacza, że w biurze gdzie pracujemy jest mniej alergenów, takich jak pyłki, pleśń czy roztocza, co jest szczególnie ważne dla osób ze skłonnościami alergicznymi. Poprawa jakości powietrza zmniejsza ryzyko infekcji drogą kropelkową, a tym samym przyczynia się do zdrowia pracowników.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze idealnego klimatyzatora?

Wydajność klimatyzatora

Jest określana w kilowatach. Im większa wydajność klimatyzacji, tym większe możliwości schłodzenia powierzchni biurowej.

Klasa energetyczna

Im wyższa klasa energetyczna klimatyzatora, tym bardziej jest energooszczędny. Koszt zużycia energii elektrycznej można obliczyć, mnożąc deklarowany przez producenta poziom zużycia energii przez cenę 1 kWh.

Głośność klimatyzatora

Im niższy poziom hałasu urządzenia, tym lepiej. Zgodnie z normami UE, klimatyzator wewnętrzny o wydajności do 6 kW nie powinien przekraczać 60 dB, a klimatyzator o wydajności do 12 kW nie może emitować dźwięku powyżej 65 dB.

Klimatyzatory split i multisplit mają głośne elementy zainstalowane na zewnątrz, natomiast jednostki wewnętrzne są ciche i emitują około 16 dB hałasu. Klimatyzatory przenośne są głośniejsze, a ich hałas oscyluje w okolicach 40-50 dB.

Czynnik chłodniczy

Najczęściej stosowane czynniki chłodnicze to R410A i R32. R32 jest uważany za najnowocześniejszy i po 2025 roku będzie jedynie on dopuszczony do użytku w UE. Warto wybrać model klimatyzatora, który wykorzystuje ten czynnik chłodniczy.

Przepływ powietrza w klimatyzatorze

Wskaźnik informujący o ilości metrów sześciennych powietrza, jakie urządzenie może ochłodzić w ciągu godziny. Warto zwrócić uwagę na klimatyzatory o wysokim przepływie powietrza, ponieważ zapewniają one wydajne i szybkie chłodzenie.

Długość instalacji i różnica poziomów

Producenci klimatyzatorów określają maksymalną długość instalacji między jednostkami wewnętrzną i zewnętrzną. W przypadku klimatyzatorów split, długość rurociągu i różnica poziomów powinny być zgodne z normami producenta.